Gyere Pugliaba!

Gyere Pugliaba!

Puglia madártávlatból

2018. január 28. - EsEr

Egy igazán új dologról számolok be. Mostantól lehetőség van felülről, repülővel is megnézni Pugliát.

Ez egy páratlan lehetőség, ami mostantól gyakorlatilag bárki számára elérhető.

Játékszabályok

Mint mindenhez, ehhez is vannak. Pontokba szedve, afféle „gyakorikérdések”-szerűen.

  1. Honnan indulunk?

Bari-i nemzetközi repülőtér. Van a reptéren egy repülőklub (1926 óta ugyanazon a helyen), annak a gépeivel.

  1. Ki jöhet repülni? Hány éves kortól?

Akárki 9-99 kor között. Annyi a lényeg, hogy ha valakinek valami nagyon durva krónikus betegsége van (pl. epilepszia, heveny asztma..etc), akkor inkább neki a földről mutatnám meg a szépségeket.

  1. Mi van, ha rossz az időjárás?

Általában itt nem rossz az idő, szóval kicsi az esély, hogy valami meghiúsítsa a repülést. Nyáron főleg. Egyedüli gond a szél. Ugyanis Bariban a reptér nem az uralkodó szélirányban helyezkedik el, hanem arra majdnem pontosan merőlegesen. A pilótának nem gond a nagy szél (meg a repülőgépnek se), viszont nem szeretném, ha bárki kellemetlen élményekkel távozna.  Így ha olyan a helyzet, akkor „a pilóta él a vétójoggal” és elnapolhatja a repülést.

  1. Mikor repülhetünk?

Nagyjából bármikor, elvileg. Azért elvileg, mert van „pár” korlátozó tényező:

  1. Dél-Olaszország tele van katonai légterekkel. Ezek nagy része hétfőtől-péntekig aktív (nyáron is, és nem hajlandóak sziesztázni). Hétvégén viszont „szabad a vásár”, és a katonai repterek közelkörzete (meg a tiltott légterek) kivételével oda mehetünk, ahova jólesik.
  2. Hétfőn a repülőklub olyan, mint egy múzeum. Zárva tart.
  3. A legalkalmasabb a hétvége mindenkinek
  4. Lehet éjszaka is repülni, viszont ez szervezést igényel, mivel repülés után a gépet is „el kell tenni aludni”, meg valahogy ki is kell jutni a reptérről…
  1. Mivel?

SOCATA TB-9 ill. TB-10 típusú repülőgéppel. Az egyik a „Tampico” a másik a „Tobago” becenévre hallgat. (Úgy látszik, a gyár kedvelte a karibi szigetvilágot.) Mindkettő kb. 8 méter hosszú, a szárnyak fesztávolsága 10 méter, a talajtól a függőleges vezérsík tetejéig kb. 3 méter. Mindkettőnek jó nagy sirályszárny-szerű ajtajai vannak, mint a Doki DeLorean-jének a „Vissza a jövőbe” c. trilógiából, emellett még kényelmes is a kabinja. (A kategóriájában magasan veri a többit.) A hasonlóság itt véget is ér, a TB10-nek erősebb motorja van, valamint 5 embert is bele lehet „passzírozni”. (Na jó. Mint egy átlagos családi autóba, kb.) A gépek francia gyártásúak, és a ’90-es években készültek. Tudom, a „francia autó” otthon szitokszó, de ezekkel a gépekkel nincs semmi  baj. Meg egyébként is. Ha fapadossal jöttél otthonról, akkor egy francia gyártmányú lila repülőgép hozott… (Aminek a gyártója 30%-ban tulajdonolja ezeknek a típusoknak a gyártóját).

  1. Merre?

Általában nincs kötött útvonal, kitaláltam néhányat a „helyi nevezetességekhez” (Castel del Monte, Alberobello, Manfredonia), ezek kb. 1-1 óra hosszúak. Van néhány hosszabb is, pl. Bari-ból le a „Csizma sarkáig”, az pl. majdnem 3 óra repült idő (na meg megállunk 2 óra után Taranto-tól nem messze). Az időjárás, és a légterek használtsága függvényében kialakítjuk az útvonalat, és ennek megfelelően repüljük le. Ha van valami extra kívánság (pl. eljött a nagyi is, aki Capitolo-n napozik, persze elrepülhetünk arra is – a biztonsági szabályok maximális betartása mellett).

  1. Lehetne kérni olyat, hogy híd alatt repülünk el háton, kocsikat előzgetünk, meg végighúzzuk a kereket a strandolók hátán?

Nem.

  1. Biztonságos?

Naná. Mivel Európában vagyunk, és az európai repülés általában elég jól szabályozott (a biztonság érdekében) így mondhatjuk.

  1. Mennyiért?

Repült óránként kell fizetni, ha a TB9-es tele van, akkor 60 euró fejenként, ha csak két utas van, akkor 90/fő, ha csak egy, akkor 180/fő.

  1. Miért annyi?

Összetett a dolog:

  1. A repülőt egészként béreljük, és nem ülésenként.
  2. Tudom, hogy Magyarországon az alsóbivalyborzasztói repülőklubban 5 ezer forintért is lehet sétarepülni, viszont Olaszországban ez drágább „sport”. Egyrészt itt drágább az üzemanyag (kb. 1.5x), drágább a karbantartás (de cserébe minden precízen visszakövethető – egészen addig, amíg kijött a gyárkapun), meg van némi adó is rajta. Ennek köszönhetően errefelé egy kétszemélyes Cessna 150-es 140-150 eurónál kezdődik óránként. (Szemben az otthoni kb. 90-110 eurónak megfelelő forinttal)
  1. Miért jó? És kinek?

Mindenkinek. Azért, mert kedvező áron repülhetsz Dél-Olaszország felett.

Jelentkezés a szokásos címeken, nálam:

sroberta01@gmail.com

FB: Roberta Schatz

Telefon és Whatsapp: +393402628968

 

A bejegyzés trackback címe:

https://ti-amo-puglia.blog.hu/api/trackback/id/tr4213611001

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása